Czy można zostać psychopata ta po prostu?

Co sprawia, że jesteśmy źli?

Kryminolog i autor bestsellerów o podobnej tematyce, Christopher Berry-Dee, prezentuje czytelnikom polskim publikację, która jest obowiązkową pozycją każdego amerykańskiego studenta kryminalistyki i psychologii. Rozmowy z seryjnymi mordercami (https://www.taniaksiazka.pl/rozmowy-z-seryjnymi-mordercami-christopher-berry-dee-p-1335563.html) to zapis rozmów, jakie autor przeprowadził ze skazańcami w więzieniu o zaostrzonym rygorze w Quantico. To, co jest przedmiotem badawczym kryminologa, to przede wszystkim próba odpowiedzi na pytanie kim jest seryjny i psychopatyczny morderca. Od wielu lat, mimo wszelkich starań wielu naukowców, nie udało się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Autor również będzie miał z tym spory problem – zaprezentuje czytelnikowi obszary, w których znamienita większość zachowuje się podobnie, jednak nadal w wielu aspektach działania psychopatów są skrajnie różne. Ważnym jest też, że badamy, ale nie zbliżamy się do odpowiedzi na pytanie gdzie jest moment zapalny, w którym życie człowieka zmienia się na tyle, że postanawia zabić drugą osobę.

W lwiej części rozmówcy autora powołują się na swoje ciężkie dzieciństwo, o którym najchętniej chcieliby zapomnieć. Patologiczne, pełne używek i przemocy. Pozostawieni bez atencji młodzi ludzie często podążają ścieżką obserwowanych dorosłych, a w momencie pierwszych niepowodzeń wracają w rodzinne strony i zabijają któregoś ze swoich opiekunów. Z drugiej strony, wyroki dożywotniego wiezienia odsiadują osoby z wysokich klas społecznych, dobrze wykształcone, majętne i będące do tej pory filarami w swoich społecznościach. Niektórzy rozpoczynają od mordowania zwierząt, zwłaszcza w czasie dorastania, inni odkrywają swoją ciemną stronę na długo po zakończeniu 30. roku życia.

Jak rozmawiać z psychopatą?

Autor przedstawia szereg trików, w tym przede wszystkim werbalnych, których musiał się nauczyć zanim potrafił stanąć oko w oko z seryjnym mordercą. Są to osoby niezwykle bystre, reagujące na najmniejsze zmiany stanów emocjonalnych, egocentryczne i chętne pochwał. Gdyby rozmowa zaczęła toczyć się sztucznie, lub rozmówca wyczułby, że jest w jakiś sposób kontrolowany, wywiad zostałby przerwany, najczęściej w atmosferze agresji. Kolejna kwestia to badanie terytorium, czyli próba obrzydzenia lub przerażenia osoby przeprowadzającej wywiad. Autor celowo nie opisuje makabrycznych zbrodni w detalach, a cały czas skupia się na słownictwie, reakcjach i zachowaniu rozmówcy. Cierpliwie zbiera dowody, które po pewnym czasie zaczynają składać się w grupy podobieństw. Publikację poleca się dla specjalistów, ale też pasjonatów tematów psychologicznych, pod warunkiem, że sięgają po książkę mając nerwy na wodzy.

Tło zdjęcie utworzone przez prostooleh - pl.freepik.com